در محیط های رایانش ابری، بر اساس نیازهای کاربران(شرکت های کوچک و بزرگ تجاری، افراد حقیقی و ...) سرویس های متنوعی به آنان ارائه میگردد. سه نوع اصلی این سرویس ها عبارتند از:

Software as a Service

Infrastructure as a Service 

Platform as a Service

امروزه این خدمات و سرویس ها بر بستر شبکه های ارتباطی پرسرعت و با استفاده از مرورگرهای وب (Browser) و بر پایه فن آوریهای مجازی سازی و بر حسب نیازکاربران ارائه می شود.

SaaS: امروزه یکی از پرکاربردترین خدمات رایانش ابری (حتی در سطح کاربران شخصی) سرویس SaaS بوده که رایج ترین و شناخته شده ترین آن ها سرویس پست الکترونیک(از قبیل Gmail و Hotmail) می باشد. 

کاربران از طریق یک مرورگر و اتصال به اینترنت، به صندوق پستی خود دسترسی پیدا می کنند، بدون اینکه نیازی به راه اندازی و مدیریت سرورهای پست الکترونیک داشته باشند. پست الکترونیک تنها یک نمونه ساده از SaaS می باشد. امروزه برنامه های کاربردی(تجاری) متعددی بدین شکل ارائه میگردند. کاربران فقط دریافت کننده سرویس نرم افزار هستند، سرویس دهندگان مسئولیت تامین کلیه منابع مورد نیاز( ماشین های مجازی، فضای ذخیره سازی، شبکه های ارتباطی و ... ) را برعهده خواهندداشت.  

IaaS: یکی دیگر از خدمات رایانش ابری IaaS می باشد. در شرایطی که کاربران تمایل داشته باشند که کلیه عناصر محیط نرم افزاری را تحت کنترل خوددرآورند و زیرساخت های سخت افزاری(سرور، فضای دیسک و ...) را در قالب محیط های مجازی از سرویس دهندگان دریافت می نمایند. در این نوع سرویس کاربران هر نرم افزاری که مورد نیازشان باشد در محیط مجازی که در اختیارشان قرار می گیرد را نصب، راه اندازی و نگهداری می نمایند.

PaaS: سرویس دیگرPaaS نام دارد. تولیدکنندگان نرم افزار (Develope) ابزارهای مورد نیاز خود جهت تولید و توسعه نرم افزار را در قالب PaaS از سرویس دهندگان دریافت می کنند. (مانند ابزارهای تولید نرم افزار موبایل). علاوه بر سه گروه اصلی خدمات رایانش ابری، امروزه خدمات دیگری مانند Backup, Networkو Big Data توسط سرویس دهندگان و بعنوان Anything as a Service عرضه می گردند.

Hadoop as a Service : هادوپ یک چارچوب نرم افزاری متن باز است که پردازش توزیع شده داده های بزرگ را بر روی خوشه هایی از سرورها ممکن می سازد. این چارچوب که به زبان جاوا نوشته شده است، برای انجام پردازش توزیع شده بر روی هزاران ماشین با ضریب خطای بسیار اندک طراحی شده است.فیسبوک و یاهو از استفاده کنندگان برجسته هادوپ هستند.

با توجه به اهمیت کلان داده ها، شرکت خدمات انفورماتیک کیش اقدام به پیاده سازی Hadoop As a Service به روی بستر امنPrivate  Cloud خود نمود و این خدمت نیز از طریق سرویس رایانش ابری(پرسا) آماده بهره برداری می باشد.